SAĞLIK ÇALIŞANLARININ VE HALKIN SAĞLIĞI RİSKE ATILMAMALIDIR

Covid-19 pandemi sürecinde kendinin ve ailesinin sağlığını büyük riske atarak  gecesini gündüzüne katıp fedakarca çalışan sağlık personeli ödüllendirilmesi gerekirken ne yazık ki yasal hakları dahi verilmiyor.

Pandemi sürecinin tüm yükünü çeken, hem fiziken hem de psikolojik olarak yıpranan sağlık çalışanlarına emeklerinin karşılığı olan ek mesai ödenekleri  ödenmezken yasal izin hakları da kullandırılmıyor. 2020 yılı içinde pandemi nedeniyle  sağlık çalışanlarının üç kez izinleri iptal edilmiştir. Sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için defalarca Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüşülmüş ve yıl sonu gelmiş olmasına rağmen bu konuda hiçbir çözüm üretilmemiştir.

Sağlık çalışanlarının büyük  fedakarlık göstererek  hizmet verdiği bu süreçte personel eksikliği nedeniyle zorunlu olarak ek mesai çalıştırılmasının bugün yerel bir gazetede çalışanların keyfi bir uygulaması gibi lanse edilmesi kabul edilemez.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde seçim kazanmak uğruna yüzlerce geçici işçi istihdamı yapıldığı, hatta Sn. Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçildikten sonra dahi başbakan imzası ile istihdam yaptığı halde, yeni yapılan pandemi hastanesine sağlık çalışanı istihdam edilmemesi gerçeği ortada dururken sağlık çalışanlarının keyfi bir şekilde ek mesai çalışıyor gibi gösterilmesi insafsızlıktır.

Ülkemizde pozitif vaka sayısının arttığı bu günlerde hem hastanelerden hizmet alan halkımızı hem de sağlık çalışanlarını korumak ve sağlık sisteminin tamamen çökmesini önlemek adına, polikliniklerdeki yoğunluğu azaltmak için acilen tedbir alınması gerekmektedir.