“ANGARYA ÇALIŞTIRMAYA TAHAMMÜLÜMÜZ KALMADI”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası ile Kamu-Sen dün akşam Merkezi Cezaevi’nde greve girdi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Genel Başkanı Güven Bengihan, yaptığı açıklamada, Cezaevi çalışanlarının angarya çalıştırılmaması amacıyla dün akşam saat 20.00’den bu sabah saat 09.00’a kadar greve girdiğini söyledi.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası ile Kamu-Sen tarafından yapılan grevin bir uyarı niteliğinde olduğunu ifade eden Bengihan, sorunlara çözüm üretmek ve çalışma barışını sürdürmek amacıyla İçişleri bakanlığı ve Maliye bakanlığı ile yapılan tüm iyi niyet çağrılarına karşılık somut adım atılmaması nedeniyle bu grevi yaptıklarını açıkladı.

Ülkede her geçen gün tutuklu ve mahkum sayısının artmasıyla cezaevi çalışanlarının iş yükünün arttığını belirten Bengihan, bu durumun zaman zaman istenmeyen olaylara sebebiyet verdiğini, çalışanların haklı iken haksız duruma düşmesine neden olduğunu söyledi.

“Angarya çalışmaya tahammülümüz kalmadı”

Zor durumda ve angarya çalıştırılan cezaevi çalışanlarının “cefakar ve fedakarlığına” karşılık hükümetin emeği görmezden gelmesine tahammüllerinin kalmadığını söyleyen Bengihan, bu konuda hükümeti defalarca uyardıklarını ve bu sorunların çözülmesi için protokol imzalanmasını istediklerini ancak İçişleri Bakanı’nın böyle bir protokole imza atamayacağını söylemesinin bugüne kadar gösterdikleri iyi niyet kapılarını kapattığını açıkladı.

Bengihan, “Cezaevindeki çalışanların gruplardaki sayılarının 25’in altına düşmemesi yönünde idari karar olmasına rağmen son haftalarda bu sayının 20’nin altına düştüğü, bu durumun hem çalışanların hem de mahkumların güvenlik endişesi taşımasına neden olduğunu” söyledi.

“Cezaevi çalışanlarının verdiği hizmetlerde erteleme ve telafi olamaz”

Bengihan açıklamasının devamında, tıpkı sağlıkta olduğu gibi güvenlikte de verilen hizmetlerin telafisi ve ertelenmesinin mümkün olmadığını, verilen hizmetlerde açık olmaması nedeniyle çalışanların kendi sosyal hayatlarından ve ailelerinden vazgeçtiğini ancak hükümetin “ekonomik tedbir adı altında” anlayışsızlıkla hareket ettiğini savundu.

“Çözüm istihdam”

Bengihan, cezaevi personelinin bayram süresince aileleriyle bile bayramlaşamadığı, bayram süresince cezaevindeki tutuklu ve mahkumların aileleri ile görüşebilmesi için görev yaptığını ve personelin yetersiz kaldığını çözümün ise istihdam yapmak olduğunu söyledi.

Merkezi Cezaevi’ndeki bu sorunların çözülmesi için hükümete 27 Ağustos’a kadar süre tanındıklarını belirten Bengihan, sorunlarına çözüm bulunmaması halinde süresiz grev dahil her türlü hukuksal mücadeleyi vereceklerini açıkladı.

Metin Atan: Hükümetin “yapacağız, edeceğiz” vaatleri ile bugüne geldik

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan ise Bengihan’dan sonra yaptığı konuşmada telafisi olmayan mesleklerde mali tedbir veya kesinti olamayacağını söyleyerek, ekstra çalıştırılmalarına rağmen çalışanların ödenmemelerini kabullenemediklerini, açığın ya ödeneklerle ya da yeni istihdamlarla kapatılması gerektiğini belirtti. Atan, hükümet ile yaptığı görüşmelerde, hükümetin, “yapacağız, edeceğiz” şeklindeki vaatleri ile bugünlere gelindiğini söyledi. Atan da sorunların çözülmemesi halinde her türlü mücadeleye devam edeceklerini ekledi.