YASAKÇI VE SANSÜRCÜ ZİHNİYETE KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Tiyatro sanatçısı ve Yönetmeni Yaşar Ersoy’un sahneye koymaya hazırlandığı oyunun sakıncalı bulunup  sansürlenmesi, 21. yüzyılda hala nasıl  bir zihniyetle yönetildiğimizin en bariz örneğidir.

Demokrasinin en önemli göstergelerinden biri olan özgür sanat anlayışını hazmedemeyen bu yasakçı zihniyetin Kıbrıs Türk toplumunu götürmek istediği nokta her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır. TC Hükümeti ile imzalanan protokolde  de kendini gösteren bu zihniyet Kıbrıs Türk toplumunun tüm değerlerini yok etmek görevi üstlenmiştir. Sanattan ve sanatçıdan korkan, yasaklarla susturmaya çalışan bu çağdışı kalmış anlayışı şiddetle kınıyoruz.

Kıbrıslı Türkler olarak onurlu bir şekilde varlığımızı sürdürmek istiyorsak demokrasiyi hazmedemeyen , özgürlüğümüzü , kültürümüzü yok etmek isteyen bu zihniyete  karşı tüm demokratik kitle örgütleriyle birlikte mücadele vereceğimizin bilinmesini isteriz.

Yasakçı ve sansürcü zihniyete karşı  “Yangın Yerinde Kabare” oyununun sahnelenmesi için sendikamızın tiyatro salonunu sanatçılarımızın hizmetine sunacağımızı kamuoyuna duyururuz.