SENDİKAL PLATFORM BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE EYLEM YAPTI

Sendikaların yönetim kurulları düzeyindeki eylemde, talepler arasında, stabil bir para birimine geçilmesi, hayat pahalılığının maaşlara iki ayda bir yansıtılması, temel tüketim maddelerine KDV uygulanmaması yer aldı.
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan tarafından okunan basın açıklamasında, akaryakıt ve elektrik başta olmak üzere tüketim mallarına yapılan zamlarla alım gücünün yüzde 40 gerilediğini, asgari ücretlilerin ise açlık sınırının altında kaldığı ifade edildi.
Basın açıklamasının tamamı şöyle;
Son dönemlerde sürekli olarak elektriğe, akaryakıta, gaza ve diğer tüketim maddelerine yapılan ZAMLARla halkımızın alım gücü neredeyse % 40 oranında gerilemiştir.
 Özellikle özel sektörde sendikasız olarak günde 10-12 saat asgari ücretin altında çalıştırılan işçiler açlık sınırının altında kalarak açlığa mahkum edilmiştir.
Hükümet edenler, Dövizin yükseldiğini yani TL’nin Döviz karşısında sürekli olarak değer kaybettiği gerekçesinin arkasına saklanarak sürekli zam yapmaktadır. . Yapılan zamlarla halkın insanca yaşaması ciddi şekilde zora sokulmuştur.
Başbakanın başkanlığında bütün bakanların katılımıyla kamuoyuna yaptığı açıklamalar sonrası toplum daha fazla ümitsizliğe kapılmıştır. Bu yönde ekonomik tedbir adı altında yapılan açıklamalar halka yönelik olmamış ve halkın beklentilerine cevap vermemiştir. Toplumun beklentisi:
•        Asgari ücretin insanca yaşanır bir noktada olması için artırılması ve dövize   endekslenmesi
•        Temel tüketim maddelerinden alınan KDV’nin kaldırılması
•        Vergi adaletinin sağlanması ve az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınması, sermaye sahiplerine verilen vergi muafiyeti    ayrıcalıklarının kaldırılması
•        Örtülü ödeneklerin kaldırılması
•        Mecliste temsil edilen siyasi partilerin devlet yardımlarının kaldırılması
•        Vergi kaçırma ve kara para aklamalarının önlenmesi
•        Stabıl para birimine geçilmesi
•        Hayat Pahalılığı Ödeneğinin geçmişte olduğu gibi her iki ayda bir ve tüm çalışanlara uygulanması
•        Ülkeye giren nüfusun kontrol altına alınması ve Muhaceret Yasasının düzenlenerek vatandaşlık dağıtılmasının önlenmesi
•        KIBTEK’ten emekli olanların maaşlarının Maliye Bakanlığı’nca üstlenilmesi
Bununla birlikte elektirikte zam nedenlerinin başında maliyet hesaplamalarında personel giderlerinin de üzerinde 7.5 kuruşla birinci sırada olan AKSA ile kurum arasında yapılan alım garantili sözleşme gelmektedir.
Bu nedenle birinci derecede yapılması gereken AKSA ile yapılan alım garantili sözleşme derhal İPTAL edilmelidir.
 Ayrıca enerjinin üzerindeki KDV’nin kaldırılması ile enerjiye yapılan ZAMLAR geri alınabilir.
Bu uygulamaların bir diğer sebebi ise Kıb-Tek’in özelleştirilmesi için zemin hazırlamaktır.
Ancak bilinmelidir ki Sendikal Platform, bu ülkenin kurumları olan KIB-TEK, Telefon Dairesi, Süt Kurumu, Koop-Süt gibi kurumlarına sahip çıkmaya devam edecektir ve özelleştirilmelerine asla izin vermeyecektir.
Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen) Başkanı Arslan Bıçaklı eylemde yaptığı konuşmada, hükümetin akaryakıt ve elektrik ücretlerine zam yapmasıyla tüm tüketim maddelerinin de fiyatının arttığını, hükümetin ise TL’de yaşanan değer kaybını gerekçe gösterdiğini söyledi.
Bıçaklı, “Ülkenin yönetimine gelen siyasiler gerekçe ve mazeret üretemez, çare üretmek zorundadır” dedi.
Bugün asgari ücretin 2 bin, milletvekili maaşının 17 bin TL civarında olduğunu, altı ayda bir yansıtılan hayat pahalılığının ise asgari ücrete 200, milletvekili maaşlarına ise bin 800 TL yansıyacağını kaydeden Bıçaklı, asgari ücretin belirlenmesi için toplantıların başladığını ancak bu toplantılardan sonuç çıkmayacağını savundu. Bıçaklı “Dağ fare doğuracak” dedi.
TAK