HÜKÜMETİN, YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERİN KARANTİNA ÜCRETLERİNİ KARŞILAMA KARARINI DOĞRU BULMUYORUZ

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, ülkemize yapılacak sivil uçuş sayısını günde iki uçuş ile sınırlayan NOTAM’ın (Havacılara Bildiri) iptal edildiğini açıklayarak bu kararın KKTC Üniversitelerinde okuyan yabancı uyruklu öğrencilerin ülkeye getirilmesinin mümkün kılınması adına alındığını açıkladı.

Ayrıca ülkemize gelen bu öğrencilerin karantinadan muaf tutulmayacağı ve her bir öğrenci için 3000 TL olarak belirlenen karantina otellerindeki konaklama bedelinin Maliye Bakanlığı tarafından ödenmesi kararlaştırılmıştır.

Ülkemizde pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntılar ortadayken, binlerce işsiz insanımız açlığa terk edilmiş, özel sektöre ekonomik yönden yeterince katkı yapılmayıp, özel sektör çalışanları 1500 TL’ye muhtaç edilmişken, kamu çalışanı ve emeklilerin maaşlarından %10,65’lik kesinti yapıldığı bir dönemde Hükümetin Karantina otellerine her bir öğrenci için 3000 TL ödenmesini doğru bulmuyor ve alınan bu kararı şiddetle protesto ediyoruz.

Böylesi ekonomik yıkımın yaşandığı bir dönemde ülkeye gelecek olan yabancı öğrencilerin karantina ücretlerinin, kayıtlı oldukları Üniversiteler tarafından üstlenilmesini veya öğrencilerin Sağlık Bakanlığı’nın denetiminde Üniversitelerin yurtlarında karantina altına alınmaları gerektiğini savunuyoruz.

Karantina otellerine her bir öğrenci için 3000 TL’lik kaynak yaratabilen Hükümetin, bu miktarı açlığa mahkum edilen özel sektör emekçilerine ve işsizlere ödemesini talep ediyoruz.