PLANSIZ, PROGRAMSIZ, ÖNGÖRÜSÜZ HÜKÜMET

Bir yıldan beridir devam eden covid -19 salgınının ekonomi ve sağlık açısından yarattığı kriz günden güne derinleşiyor.

Ülkemizde ilk vakaların görülmesinden sonra yaşanan süreçte halkımızın duyarlılığı ve sağlık personelinin insan üstü çabaları sonucu sağlık açısından başarılı sayılabilecek bir dönem geçirdik.

İlerleyen süreçte sağlıkçıların tüm uyarılarına rağmen gerekli tedbirlerin zamanında alınmaması, bazı çıkar çevrelerinin baskısı ile ülkeye karantinasız girişlerin başlatılması, dönemin başbakanının “hayırlısıyla koronayı da bitirdik” söylemleri ile yaşanan rehavet bugünkü vaka patlamasının zeminini hazırlamıştır.

Ülkemizde hem sağlık hem de ekonomi açısından yaşanan krizin etkilerini hafifletme adına UBP-YDP-DP hükümetinin hazırlamış olduğu sözde “ekonomik destek paketi” tam anlamı ile hayal kırıklığı yaratmıştır.

Doğru zamanında ve tam kapanma yerine kısmi  kapanma yolu seçilerek her gün yeni vaka rekorların kırılmasına sebep olunmuştur. Buna rağmen hala daha ne yaptığını bilmeyen bir tutumla saat başı değişen kararlarla kaosun büyümesine neden olunmuştur.

Hükümet, dün almış olduğu bir kararla hiçbir plan ve program yapmadan 5 Şubat tarihinden itibaren  ilçeler arası giriş ve çıkışlarda işe gidecek olan kamu ve özel sektör çalışanlarından PCR testi istemesi ile onbinlerce çalışanın sağlığını riske atarak virüsün daha da yayılmasına zemin hazırlamıştır. Bu süreçte  elzem hizmet veren kamu ve özel sektör çalışanlarına en kısa sürede covid 19 aşısı yapılması salgının yayılmasını önleme ve çalışanların motivasyonunu sağlama açısından çok önemlidir.

Kıbrıs Türk halkı bu şekilde yönetilmeyi hak etmemektedir. Bu kritik dönemde muhalefet partilerini ve tüm sivil toplum örgütlerini halk sağlığı ve kamu yararı  için Hükümet üzerinde daha etkili baskı oluşturmaya davet ederiz.