PCR TEST SONUÇLARI ÇIKANA KADAR SAĞLIK BAKANLIĞI GÖZETİMİNDE KARANTİNA

Bulaşıcı Hastalıklar Yasasına  aykırı bir şekilde ülkeye girişlerde halk sağlığını tehlikeye sokacak uygulamalar yapılması nedeniyle Sendikalarımızın hava ve deniz limalarında başlatmış olduğu grev Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanmış ve Başbakan Sendikalarımızı görüşmeye çağırmıştır.

Sendikalarımızın başlatmış olduğu grevi yasaklayıp daha sonra görüşmeye çağırılması; UBP-HP Hükümetinin  antidemokratik, temel, hak ve özgürlüklere saygılı olmayan bir anlayışa sahip olduğunun göstergesidir.

Yapılan toplantıda Sendikalarımız ülkeye girişlerin güvenli bir şekilde olabilmesi için gelen yolcuların PCR test sonuçları çıkıncaya kadar Sağlık Bakanlığı kontrolündeki  karantina merkezlerinde tutulmaları gerekliliği konusundaki kararlı tutumlarını ortaya koymuşlardır. Buna karşın Sağlık Bakanı,  gelen yolcuların taahhüdü ile test sonuçlarını kalacağı otelde veya evde beklemesi şeklindeki  uygulamanın devam etmesi  görüşünü  savunmuştur.  Sendikalarımızın,  devlet kontrolündeki karantina merkezleri  dışında bir çözümün  sağlıklı ve  güvenli olmayacağı yönündeki kararlı duruşlarını sürdürmesi ile uzlaşı sağlanmadan toplantı tamamlanmıştır.

Sağlık Bakanı konunun otellerin sorumluluğunda olduğunu, taahhüde uyulmaması halinde ilgili oteli kapatacağını söylemiştir. Sendikalarımızın,  devlet kontrolündeki karantina merkezleri  dışında bir çözümün  sağlıklı ve  güvenli olmayacağı yönündeki kararlı duruşlarını sürdürmesi ile uzlaşı sağlanmadan toplantı tamamlanmıştır. Toplantının tamamlanmasından bir saat sonra PCR testi pozitif çıkan bir şahıs kalmış olduğu otelden kaçmıştır. Bu olay Sendikalarımızın bu konuda ne kadar haklı olduğunu açıkça göstermektedir. Sağlık Bakanı Sn. Ali Pilli’ye sormak istiyoruz. İlgili otele ne gibi bir yaptırım uygulayacaksınız?

Bizler toplum sağlığı yanında ekonominin de çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Tekrardan kapanma sürecine girilmemesi için sağlıklı ve güvenli bir  açılımın gerekli olduğunu belirtirken,  halkın sağlığını tehlikeye atacak her türlü uygulamaya karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi vurgularız.

KTAMS, KAMU-SEN, KAMU-İŞ, GÜÇ-SEN, LİMAN-SEN, HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ SENDİKASI