ACİLEN İYİ ORGANİZE EDİLMİŞ BİR HAREKET PLANINA İHTİYAÇ VARDIR

Ülkemizde ilk korona virüs vakasının görülmesi ile birlikte ortaya çıkan panik havasının bir an önce yerini iyi organize edilmiş bir hareket planına bırakması gerekmektedir.

Tüm eğitim kurumlarının ve kreşlerin 15 Mart tarihine kadar tatil edilmesi olumlu bir adım olmakla birlikte yetersiz bir önlemdir. İnsanların toplu olarak görev yaptığı  gerek devlet kurumları, gerekse özel kurumlar hastalık açısından riskli alanlardır. Bu nedenle toplu olarak çalışılan tüm işyerlerinin de bir süreliğine tatil edilmesi ve karantinaya alınan ve alınması muhtemel yerlerde çalışanların ve diğer vatandaşların tüm ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı ile ilgili eylem planının acilen hazırlanması gerekmektedir.

Ayrıca hasta kişilerin tedavi edileceği karantina bölümünün tüm vatandaşlara hizmet veren Dr.B.N.D. Hastanesinin içerisinde oluşturulması da  büyük risk içeren yanlış bir karardır. Bu karar acilen gözden geçirilerek bu yanlıştan dönülmelidir.  Karantina servisleri insanların toplu olarak bulunduğu yerlerden uzak müstakil bir binada oluşturulmalıdır.