UBP-HP HÜKÜMETİNİN %2’LİK HP’Yİ GERİ ALMA OYUNU

Kamu Görevlilerinin, emeklilerin,  devletten sosyal yardım maaşı, engelli maaşı alanların  enflasyon karşısında alım gücünü korunması adına Hayat Pahalılığı Ödeneği çok önemli bir haktır.

UBP-HP Hükümeti kurulduktan sonra  ilk icraatları Hayat pahalılığı ödeneğinden %2’lik kesinti yapmak olmuştur. Sendikal Platformun kararlı duruşu ve  verilen  hukuki mücadelenin kazanılması ile amacına ulaşamayan hükümetin   ödemek zorunda kaldığı %2’lik kesintiyi fazlasıyla geri almaya karar verdiği görülmektedir.  Başbakanlık İstatistik Kurumunun  Tüketici Fiyatları Genel Endeksindeki değişimleri  Ekim ayında -0.42, Kasım ayında -0.47  olarak açıklaması bu düşüncemizin açık bir kanıtıdır.

Diğer yandan Hayat Pahalılığı oranının hesaplanmasında esas alınan  Tüketici Fiyatları Endeksinin ,   toplumun tüketim alışkanlıklarının değişimine bağlı olarak güncellenmemesi  nedeniyle açıklanan rakamlar gerçek Hayat pahalılığı oranını yansıtmaktan çok uzaktır. Sabit telefon ücretlerinde yapılan indirimin Hayat Pahalılığının eksi çıkmasında etkili olduğunu iddia etmek halkın aklı ile dalga geçmektir.

UBP-HP Hükümetinin  Hayat Pahalılığı ödeneği hakkını anlamsızlaştırma niyeti karşısında sendikamız çalışanların, emeklilerin, dar ve sabit gelirlilerin alım gücünün korunması adına her türlü mücadeleyi verecektir.