ÇALIŞAN VE EMEKLİNİN HAYAT PAHALILIĞI ÖDENEĞİNDEN %2’LİK GASP

Dörtlü Koalisyon Hükümetinin mali politikalarının Türkiye’ye güven vermediğini söyleyerek, talimatla yeni hükümet kuranların mali politikalarının nasıl olacağı ortaya çıkmaya başladı.

UBP-HP hükümeti, tasarruf adı altına çalışanların ve emeklilerin yasal hakkı olan hayat pahalılığı ödeneğine göz dikmiştir. Dörtlü Koalisyon Hükümeti döneminde maaşlara fazladan %2 artış yapılarak maliyenin zarara uğratıldığı  gerekçesiyle Temmuz ayında maaşlara yansıtılacak hayat pahalılığından %2 kesinti yapmak için UBP-HP Hükümeti yangından mal kaçırırcasına kanun hükmünde kararname  hazırlayarak yayınlamıştır.

UBP’li hükümetler döneminde hatta şimdiki Başbakan Sn. Ersin Tatar’ın Maliye Bakanı olduğu dönemde maaşlara yansıtılması gereken fakat yansıtılmayan % 14.72’lik gasp ortada dururken yani çalışanlara karşı borçlu iken alacaklı duruma geçilmesi tam bir aymazlık örneğidir.

Anayasaya aykırı bir şekilde kanun hükmüne kararname ile çalışanların ve emeklilerin hayat pahalılığı ödeneği hakkına el uzatılması karşısında sessiz kalmayacağımızı, hukuki süreç yanında her türlü eylem hakkımızı kullanarak  mücadele edeceğimizi  kamuoyuna duyururuz.