“KAMU DEFORMUNA HAYIR”

Kamuda örgütlü 12 sendika, Başbakanlık önünde, Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’na tepkilerini dile getirdi; uzlaşı masası oluşturularak görüş ve önerilerinin dikkate alınmasını istedi. Sendikalar, görüş ve önerilerinin dikkate alınmaması halinde her türlü demokratik eylem hakkını kullanacaklarını da belirtti.

KTAMS, Kamu-Sen, Kamu-İş, Güç-Sen, Mec-Sen, Memur-Sen, Vergi-Sen, Tel-Sen, Tıp-İş, Hemşire ve Ebeler Sendikası, Hava Kontrolörleri Sendikası ve Hazine-Sen’den örgüt temsilcileri “ Kamu deformuna hayır” yazılı pankart açtı.

BENGİHAN: “BU TASARI KAMUYU DAHA KÖTÜYE GÖTÜRECEK”

Basın açıklamasının okunmasının öncesinde konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan “Hükümetin Kamu Reformu olarak adlandırdığı Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı durumu, Göç Yasası’ndan bile geriye götürecek” dedi.

Reformun iyileştirme, durumu daha iyiye götürme anlamı taşıdığını dile getiren Bengihan “ama bu tasarı kamuyu daha kötüye, deforma götürecek” şeklinde konuştu.

Gailelerinin çalışanların moral motivasyonunun düşmesi ve dolayısıyla da vatandaşa verilen hizmetin düşmesini önlemek olduğunu anlatan Bengihan, çalışma barışının bozulmasından endişe ettiklerini anlattı.

Mevcut yasanın içeriğinde sorun olmadığını, sorunun yasayı uygulama iradesi gösteremeyen yöneticiler olduğunu söyleyen Bengihan, ülkede nüfusun bile bilinmediğini belirtti.

Nüfusun bilinmediği koşullarda okul, hastane, hapishane gibi yerlerde personel eksikliği yaşandığını dile getiren Bengihan, bu nedenle sosyal yaşamından ve ailesine ayıracağı vakitten feragat ederek ek mesai yapmak durumunda kalan çalışanların, “oturduğu yerden maaş alıyor” gibi lanse edildiğine işaret etti.

Konuşmasında Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ı da eleştiren Bengihan, sendikalar olarak kamuda iyileştirmenin ve her türlü reformun yanında olduklarını dile getirerek, öte yandan mevcut düzenlemenin hakları geriye götüreceğini dile getirdi.

Bengihan hükümete çağrı yaparak, ilgili yasa Meclis Komitesi’nde görüşülmeden önce kamuda örgütlü sendikalarla bir araya gelinmesini istedi.

ORTAK AÇIKLAMA: “TASARI KAMU GÖREVLİLERİNİN HAKLARI KADAR, KAMUNUN VERİMLİLİĞİ AÇISINDAN DA ÖNEMLİ”

Daha sonra Kamu-Sen Başkanı Metin Atan ortak basın açıklamasını okudu. Açıklama şöyle:

Kamuda reform yapmayı öngören ve  yıllardan beridir üzerinde çalışılan Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı    kamu görevlilerinin hakları açısından olduğu kadar, kamunun verimliliği açısından da büyük önem taşımaktadır.

Bizler kamuda örgütlü sendikalar olarak yeni yasanın hem kamu çalışanlarının, hem de kamudan hizmet alan halkımızın hak ve çıkarlarını gözetmesi gerektiğine inanıyoruz.

Yasa tasarısının katılımcı bir anlayışla yasalaştırılıp hayata geçirilmesi adına sendikalarımız tarafından yapılan önerilerin yasa tasarısında yer almaması hükümet edenlerin demokratik katılımcılık anlayışından çok  uzakta olduklarının göstergesidir. Kamu reformu olarak nitelendirilen ancak özünde kamuda verimliliği düşürecek ve çalışanlarının haklarını göç yasasının da gerisine götürecek olan bu yasa tasarısını bu halini sendikalarımızın kabul etmesi mümkün değildir.

Kamu üzerindeki siyasi etkinin azaltılması, hesap verebilirlik ve performansa dayalı yönetim anlayışının geliştirilip ödül-ceza uygulamasına geçilmesi, tayin ve terfilerde liyakatın esas alınması gibi temel prensiplerimizi içermeyen bu yasa tasarısı kamuya  reform değil ancak deform getirir.

Bizler kamuda örgütlü sendikalar olarak  yasa tasarısının  Meclis İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesinde görüşülmesinden önce sendikalarımızın da  görüşlerinin  alınacağı uzlaşı masası oluşturularak  özellikle aşağıda belirttiğimiz konularla ilgili görüş ve önerilerimizin dikkate alınmasını talep ederiz. Aksi   takdirde her türlü demokratik eylem  hakkımızı kullanacağımızı kamuoyuna duyururuz.

 1. Kamu görevi dışına açılacak olan kadrolarla ilgili yasa maddesi.
 2. Kamudaki ilk atama münhal sınavları ile ilgili  yasa maddesi
 3. Kamu görevlilerinin izin haklarını düzenleyen yasa maddesi
 4. İş Yasasına aykırı bir şekilde düzenlenen kamu görevlilerinin ek mesai hakkını düzenleyen yasa maddesi.
 5. 47/2010 sayılı yasaya bağlı olarak istihdam edilen kamu görevlilerinin mevcut yasanın daha gerisine götürecek olan ilgili yasa maddesi.
 6. Emekli kişilerin Kamuya istihdam edilmesini düzenleyen yasa maddesi.
 7. Kamuda geçici statüde çalışanların kademe ilerlemelerinin sınırlandırılmasını düzenleyen  ilgili yasa maddesi.
 8. İşçi statüsünde çalışanlarla ilgili tercih yapma zorunluluğu getiren yasa maddesi.
 9. Kamu görevlilerinin nakil ve görevlendirilmelerini düzenleyen yasa maddesi.
 10. Dairelerin Teşkilat yasalarının güncellenmesini düzenleyen yasanın geçici birinci maddesi.
 11. Kamu görevlilerinin ücretsiz tedavi hakkının kaldırılmasını düzenleyen yasa maddesi.

TAK